witamy na stronie

Koła Astronomicznego CASSIOPEIA
przy Zespole Szkół nr 1 im. A. Mickiewicza

czytaj dalej

4,5 mld lat

wiek Układu Słonecznego

150 mln km

odległość Ziemi od Słońca

384 tys km

odległość Księżyca od Ziemi

Układ Słoneczny

Merkury

Najmniejsza i najbliższa Słońca planeta Układu Słonecznego. Jako planeta dolna znajduje się dla ziemskiego obserwatora zawsze blisko Słońca, dlatego jest trudna do obserwacji. Mimo to należy do planet widocznych gołym okiem i była znana już w starożytności.

Wenus

Druga pod względem odległości od Słońca planeta Układu Słonecznego. Jest trzecim pod względem jasności ciałem niebieskim widocznym na niebie, po Słońcu i Księżycu. Jej obserwowana wielkość gwiazdowa sięga −4,6.

Ziemia

Ziemia jest jedynym znanym do tej pory miejscem we Wszechświecie, w którym występuje życie. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Mars

Czwarta od Słońca planeta Układu Słonecznego. Jego barwa powoduje, że bywa nazywana Czerwoną Planetą. Od starożytności obiekt ten przykuwał uwagę ludzi, robi to i dzisiaj.

Jowisz

Gazowy olbrzym, największa planeta Układu Słonecznego. Piąta planeta w kolejności od Słońca. Masa Jowisza jest nieco mniejsza niż jedna tysięczna masy Słońca, a zarazem 2,5 razy większa niż łączna masa pozostałych planet w Układzie Słonecznym.

Saturn

Gazowy olbrzym, szósta planeta Układu Słonecznego pod względem odległości od Słońca, druga po Jowiszu pod względem masy i wielkości. Ma piękne pierścienie.

Uran

Planeta US trzecia pod względem wielkości i czwarta pod względem masy. Nazwa planety pochodzi od Uranosa, greckiego boga, uosobienia nieba, ojca Kronosa i dziada Zeusa.

Neptun

Gazowy olbrzym, ósma, najdalsza planeta w US, czwarta pod względem średnicy i trzecia pod względem masy. Neptun jest ponad 17 razy masywniejszy od Ziemi i masywniejszy od swojego "bliźniaka" Urana, który ma masę prawie 15 razy większą od masy Ziemi

Portfolio & Blog Layouts

Footers & Headers

Dedicated 24/7 Support