Erasmus Project 2024

Numer Projektu: Erasmus+ 2023-1-PL01-KA121-VET-000123

Padlet

Na tablicy Padlet każdy z uczestników dodał własne elementy oraz uporządkował zawartość w sposób
interaktywny i efektywny

Kliknij Aby Wejść
Oficjalny Facebook Projektu

Na tej stronie Facebooka można śledzić postęp i wyniki naszych projektów zarówno w trakcie ich trwania, jak i po ich
zakończeniu.

Kliknij Aby Wejść
Oficjalny Padlet

Na oficjalnym padlecie każdy uczestnik dodawał własne treści i
organizował je w sposób
aktywny i wydajny.

Kliknij Aby Wejść
Słownik

Zapoznaj się z słownikiem Polsko/Angielsko/Chorawckim wykonanym przez uczestników projektu

Kliknij Aby Wejść
Ekologia w Chorwacji

Zapoznaj się z prezentacją o ekologii w Chorwacji wykonaną przez uczestników projektu

Kliknij Aby Wejść
Kultura w Chorwacji

Zapoznaj się z prezentacją o kulturze w Chorwacji wykonaną przez uczestników projektu

Kliknij Aby Wejść

Rezultaty

Czego się nauczyliśmy oraz jakie wyciągneliśmy doświadczenia z projektu?

Umiejętność Zawodowa

Podczas odbywanej praktyki zawodowej, poznaliśmy dużo nowych rzeczy oraz rozwineliśmy umiejętności w znanych nam tematach, jako iż wszycy uczniowie odbywali praktykę o profilu informatycznym, każdy z nas miał okazję rozwinąć umiejętności w programowaniu w takich językach jak HTML, CSS, oraz Java Script, mieliśmy okazję stworzyć własną stronę internetową, poznać nieco bliżej progam JSreport oraz poszerzyć naszą wiedzę na temat BootStrap’a

Język

Projekt erasmus + był idealnym czasem do rozwinięcia naszej komunikacji w jezyku angielskim. Podczas naszego wyjazdu wiele razy musieliśmy wykorzystać jezyk ten do komunikacji, czy to w restauracji czy to w pracy lubhotelu, bez wątpienia podczas pobytu w Chorwacji rozwineliśmy naszą umiejętność swobodnej rozmowy. Warto wspomnieć też ze każdy z uczniów brał udział w łącznie dziesięciu godzinach lekcji języka chorwackiego 

Wspomnienia

Wyjazd do Chorwacji był niezapomnianym przeżyciem dla naszej grupy. Widoki na malownicze plaże, kryształowo czyste wody Adriatyku oraz urokliwe miasteczka pozostawiły w naszych sercach wiele niezapomnianych wrażeń. Dodatkowo, możliwość spróbowania lokalnej kuchni, przejażdżek łodzią po pięknych zatokach oraz zwiedzania historycznych zabytków sprawiły, że ten wyjazd był dla nas niezwykle inspirujący i magiczny. Chorwacja okazała się być idealnym miejscem na relaks, przygodę i poznawanie nowych kultur, tworząc niepowtarzalną atmosferę, która na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Samodzielność

Podczas realizacji projektu, uczestnicy musieli czest podejmować decyzje i radzić sobie w różnych sytuacjach, które się pojawiały. Musieli podejmować odpowiedzialność za swoje czyny i decyzje, co nauczyło nas, że każde działanie ma konsekwencje. Dzięki temu doświadczeniu zdobyliśmy umiejętność podejmowania odpowiedzialności za swoje działania oraz przekonaliśmy się, jak ważne jest podejmowanie decyzji odpowiedzialnych i przemyślanych. Ta nauka była niezwykle cenna i na pewno przyda się nam w wielu innych sytuacjach życiowych.

ERASMUS+

O Projekcie

Uczniowie Technikum nr 1 z Zespołu Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu w Lublińcu kolejny raz uczestniczyli w mobilności zawodowej w ramach projektu Erasmus+.Szkoła w tym roku współpracuje z firmą EU MOBILITY CROATIA, a mobilność edukacyjna uczniów odbywa się w ramach projektu unijnego
Erasmus+ 2023-1-PL01-KA121-VET-000123, który jest częścią otrzymanej przez nas akredytacji na lata 2021-2027, dotyczącej mobilności osób uczących się i kadry w ramach kształcenia i szkolenia zawodowego. Koordynatorem projektu jest Pani Emilia Sukiennik. Asystentkami są Panie: Sabina Thomas-Watoła oraz Kinga Drapacz. Do Chorwacji wyjechali następujący uczniowie klasy 4 Tab, uczący się w zawodzie technika informatyka:
Kinga Kubiciel, Kamil Apostel, Remigiusz Blacha, Jakub Bloch, Łukasz Ciupek, Adrian Kuc, Dawid Mazur, Michał Pawołka, Szymon Rarata, Sławomir Sprot i Przemysław Tokarz.
Praktyka zawodowa informatyków odbywała się w firmie LAMA w Splicie od 4 marca 2024 roku do 29 marca 2024 roku. Praktyki zagraniczne w Splicie trwały miesiąc. Podczas pierwszego i drugiego tygodnia uczniowie przebywali pod opieką Pani Aleksandry Szokalskiej i Pani Kingi Drapacz. Natomiast podczas trzeciego i czwartego tygodnia opiekę nad uczniami sprawowali Pan Marek Sławik i Pan Damian Czaja. Praktyki zawodowe to ważny etap procesu kształcenia uczniów, mający na celu pogłębienie nie tylko ogólnej wiedzy, lecz także praktycznych umiejętności wykorzystywanych w przyszłej pracy zawodowej. Nasi uczniowie przede wszystkim nabywają konkretnych umiejętności zawodowych w zawodzie technika informatyka. Doskonalą znajomość języka angielskiego ze szczególnym uwzględnieniem słownictwa zawodowego. Zagraniczne praktyki zawodowe w firmie LAMA w Splicie są ważnym narzędziem służącym do zdobywania wiedzy praktycznej. Z kolei możliwość zweryfikowania nabytych w szkole umiejętności zapewnia uczniom odpowiednią motywację do dalszego kształcenia się. Praca w firmie LAMA to początek tworzenia zawodowego portfolio każdego uczestnika zagranicznych praktyk zawodowych. Wielu z nich będzie mogło w przyszłości wykorzystać to doświadczenie, pracując w swoim zawodzie. Udział uczniów w praktykach zawodowych jest całkowicie bezpłatny. Podróż, ubezpieczenie, zakwaterowanie, wyżywienie, bilety miesięczne w Splicie, a nawet kieszonkowe dla uczestników finansuje ze środków unijnych program Erasmus+.
W biurze EU Mobility Croatia odbyło się spotkanie organizacyjne z Panem Karolem Pilarkiem oraz opiekunką naszej grupy. Uczniowie zostali zapoznani z najważniejszymi informacjami związanymi z Chorwacją, w szczególności ze zwyczajami, obyczajami, kulturą oraz prawem, do którego każdy ma obowiązek się dostosować.
Nasi uczniowie i nauczycielki, poza realizacją programu praktyk, poznawaniem kultury, spacerami i wycieczkami oraz rozmowami z pracodawcą i współpracownikami, poświęcili czas na intensywną naukę języka chorwackiego. Znajomość języka chorwackiego pomoże im łatwiej nawiązywać kontakty w miejscu pracy, sklepie i podczas zamawiania posiłków. Uczniowie Technikum nr 1 w Lublińcu spędzają czas na integracji zarówno wewnątrz naszej grupy, jaki z innymi uczestnikami podobnych projektów ze szkół w Gdyni, Sanoku oraz z Norwegii.
Wszyscy uczniowie zgodnie twierdzą, że zagraniczna praktyka zawodowa to okazja do poprawienia kompetencji zawodowych, poznania kultury i warunków pracy, a przede wszystkim okazja do doskonalenia języka angielskiego zawodowego.

Galeria

Klikając na przycisk pod tekstem, wyświetli się cała galeria zdjęć które wykonaliśmy podczas naszego wyjazdu. Na dole krótkie opisy naszych wypraw

Kliknij Aby Wejść
Stella Croatica

Podróż do Stella Croatica to bez wątpienia doświadczenie warte przeżycia, mogliśmy zobaczyć działanie firmy od środka oraz poznać jej niesamowitą historię zostaliśmy bardzo ciepło przywitani oraz oprowadzeni.

Twierdza Klis

Wycieczka do twierdzy Klis to okazja do podziwiania imponującej architektury, pięknych widoków na góry oraz poznania historii twierdzy. Zwiedzający mają możliwość spaceru po korytarzach, salach i fortyfikacjach, co czyni wizytę niezwykle fascynującą.

Pałac Dioklecjana

Zwiedzanie pałacu Dioklecjana to niezapomniane doświadczenie przenoszące w czasie do epoki rzymskiej, gdzie można podziwiać starożytne kolumny, pałacowe ogrody i liczne zachowane pomieszczenia.

Makarska & Omiš

Nasza grupa wybrała się również do dwóch tytułowych miasteczek, mieliśmy okazję podziwiać malownicze góry u stóp których leżała Makarska oraz przepłynąć się łódką w Omiš oglądając niesamowity krajobraz chorwacji