W 2001 roku - na podstawie artykułu 61 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej - Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił Ustawę o dostępie do informacji publicznej.
Ustawa ta wskazała także trzy tryby dostępu do informacji publicznej:
- ogłaszanie informacji publicznych, w tym dokumentów urzędowych, w Biuletynie Informacji Publicznej,
- udostępniania na wniosek,
- wstępu na posiedzenia organów, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 3, i udostępniania materiałów, w tym audiowizualnych i teleinformatycznych, dokumentujących te posiedzenia,
W nowelizacji ustawy z 2011 roku określono jeszcze czwarty tryb:
- umieszczanie informacji publicznych w centralnym repozytorium informacji publicznych
Biuletyn Informacji Publicznej, jak widać, został wymieniony w ustawie na pierwszym miejscu.
Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej. Dostęp do informacji zawartych w biuletynie jest możliwy poprzez: stronę główną biuletynu albo bezpośrednio poprzez strony podmiotów zobowiązanych do udostępniania informacji publicznej.
Strona główna Biuletynu Informacji Publicznej znajduje się pod adresem www.gov.pl/web/bip i zawiera podstawowe informacje o podmiotach zobowiązanych (nazwa, dane teleadresowe, informacje o redaktorze strony) wraz z odsyłaczami do stron podmiotowych, strony podmiotowe, przygotowane przez podmioty ustawowo zobowiązane do ich prowadzenia, z informacjami o prowadzonej przez siebie działalności. Adresy tych stron można znaleźć na stronie głównej BIP.