Absolwentka „Mickiewicza” wśród nominowanych do tytułu Mistrza Mowy Polskiej 2022

Na Zamku Królewskim w Warszawie 6 czerwca (poniedziałek) ogłoszono nazwiska tegorocznych nominowanych do tytułu Mistrza Mowy Polskiej. Z wielką przyjemnością i radością informujemy, iż w zaszczytnym gronie nominowanych jest absolwentka „Mickiewicza” Pani Klaudia Bolesławska (z domu Masoń). Nazwisko zwycięzcy poznamy w październiku podczas gali w Poznaniu.

Klaudia Bolesławska jest pochodzącą z Lublińca aplikantką Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach. W tym roku wygrała Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Aplikantów Adwokackich im. Stanisława Mikke. Kryteriami podlegającymi ocenie były poprawność rozstrzygnięcia zagadnienia prawnego zawartego w kazusie, styl i język przemówienia, jego forma, poprawność fonetyczna, konstrukcja przemówienia, sposób przedstawienia stanu faktycznego, ogólne wrażenie oraz osobowość mówcy. W kapitule konkursowej znalazł się dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej Edward Rzepka, który w przeszłości również był laureatem plebiscytu Mistrz Mowy Polskiej i to właśnie on nominował Klaudię Bolesławską do walki o tytuł osoby najlepiej władającej polszczyzną.

„Córka ukończyła liceum Adama Mickiewicza w Lublińcu. To liceum w 2017 roku zdobyło Laur Kuźni Mistrza Mowy Polskiej. Nominowanych do tegorocznego tytułu Mistrza Mowy Polskiej przedstawiono w Zamku Królewskim w Warszawie. Było tam wielu wybitnych znawców mowy polskiej, profesorów, redaktorów, dziennikarzy i reżyserów. Jesteśmy jako mała społeczność dumni, że ktoś dostrzegł umiejętności naszej Klaudii i czujemy się dzięki temu dowartościowani. Liczymy teraz na głosy, które już można oddawać” – mówi Grzegorz Masoń, ojciec nominowanej Klaudii.

„Program Mistrz Mowy Polskiej to ogólnopolski konkurs, promujący poprawne używanie języka polskiego. Jak podkreślają organizatorzy, jego celem jest propagowanie najlepszych wzorców językowych poprzez poszukiwanie i wskazywanie osób, posługujących się polszczyzną w sposób staranny i godny naśladowania z całym jej bogactwem i kulturą. „Naszym celem jest, aby jak największa liczba naszych rodaków chciała uczynić z umiejętności wysławiania swój osobisty cel” – powiedział jeden z laureatów Andrzej Byrt.

Reżyser Krzysztof Zanussi, laureat nagrody z 2003 r., wspominał wyróżnionych w minionych latach, którzy zmarli w ciągu ostatnich miesięcy. „To trójka ludzi sceny i filmy, trójka aktorów, którzy przyczynili się do propagowania polszczyzny. Byli wzorem posługiwania się polszczyzną” – powiedział Zanussi. Wymienił Barbarę Krafftównę, Ignacego Gogolewskiego i Jerzego Trelę. Przypomniał, że dwójka z tych aktorów zbudowała swoją pozycję w środowisku teatralnym za sprawą występów w inscenizacjach „Dziadów”. Barbarę Krafftównę określił jako „osobę, która zawsze będzie kojarzona z promienną radością, mimo że jej życie osobiste było trudne, nieraz dramatyczne”.

Złotym Laurem Akademii Mistrzów Mowy Polskiej wyróżniono Halinę Machulską, polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, reżyser teatralna, współtwórczynię ogniska teatralnego „U Machulskich”. Nagrodę w jej imieniu odebrała Anna Kozłowska, dyrektor Ogniska Teatralnego „U Machulskich”. Powiedziała, że Halina Machulska przywiązywała ogromną wagę do nauczenia swoich wychowanków umiejętności poprawnego wysławiania się. „Chciała, abyśmy rozumieli co i dlaczego mówimy. Siłą ogniska jest wyrażania swoich poglądów i myśli” – podkreśliła. Wyróżnienie otrzymał również Stanisław Janicki, filmoznawca, twórca cyklu telewizyjnego „W starym kinie” i audycji „Odeon” w RMF Classic.

W tym roku do tytułu Mistrza Mowy Polskiej nominowanych zostało dziesięć osób: Klaudia Bolesławska (zwyciężczyni Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Aplikantów Adwokackich im. adwokata Stanisława Mikke), Stanisław Brejdygant (aktor, pisarz, scenarzysta, reżyser), Grzegorz Damięcki (aktor), Andrzej Ferenc (aktor), Radosław Kotarski (autor kanału YouTube „Polimaty” i programu telewizyjnego „Podróże z historią”), Karolina Lewicka (dziennikarka radiowa), Adam Marjański (aktor), Leszek Możdżer (pianista i kompozytor), Maria Szabłowska (dziennikarka muzyczna) i Mariusz Szczygieł (dziennikarz, reportażysta). Podczas otwarcia konkursu na Zamku Królewski każdy z nich wygłosił krótką przemowę, która ma zostać oceniona przez jury. Wielu z nich poświęciło swoje wystąpienia znaczeniu dbania o czystość języka polskiego oraz bliskim, którzy zaszczepili w nich szacunek do mowy.

Wśród dotychczasowych laureatów tytułu Mistrz Mowy Polskiej znajdują się m.in.: Jeremi Przybora, Wanda Chotomska, Przemysław Babiarz, Gustaw Holoubek, Irena Kwiatkowska, Danuta Szafarska, Stefan Stuligrosz, Jerzy Trela czy Wojciech Młynarski. Wyboru Mistrza Mowy Polskiej dokonuje co roku grono ekspertów złożone m.in. z językoznawców, literaturoznawców i socjologów języka. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2001 r. Oprócz nagród przyznawanych przez grono specjalistów wręczane są również nagrody Vox Populi, będące plebiscytem, w którym głosują czytelnicy, internauci i widzowie telewizyjni. Tegoroczna gala wręczenia nagrody odbędzie się 3 października w Poznaniu.(PAP)” /Michał Szukała/

JAK GŁOSOWAĆ?

Ogłoszenie Nominacji 6 czerwca br. na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęło ogólnopolski plebiscyt, w czasie którego internauci, czytelnicy i radiosłuchacze wskażą swoich faworytów. Zdobywcy największej liczby głosów otrzymają tytuły Vox Populi: Mistrza Mowy Polskiej oraz Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej.

Głosować można do 30 września 2022 roku :

– na stronie internetowej Programu (UWAGA: można oddać 1 głos na dobę z jednego adresu IP) – każdy głos to 1 punkt

– wysyłając kartkę pocztową z nazwiskiem kandydata pod adres: Sekretariat Programu Mistrz Mowy Polskiej, al. Prymasa Tysiąclecia 46, 01-242 Warszawa – każda kartka to 3 punkty

Serdecznie zachęcamy do oddawania głosów na naszą absolwentkę, p. Klaudii życzymy powodzenia i mocno trzymamy kciuki!

Link do głosowania:

Skip to content