Koło strzeleckie

Wszystkich uczniów liceum i technikum zainteresowanych strzelectwem sportowym  zapraszamy na zajęcia kółka strzeleckiego, które odbywają się w każdy pierwszy i drugi poniedziałek miesiąca. Najczęściej spotkania uczestników koła odbywają się w godzinach od 14.00 do 17.00 na strzelnicy, która mieści się pod starą salą gimnastyczną.

Strzelnica posiada sześć stanowisk strzeleckich ma długość 25 m i wyposażona jest w trzy zespoły kulochwytów. Jest także mała sala wykładowa, która służy też jako sala oczekiwania dla czekających na odbycie strzelania.

Działalność koła trwa nieprzerwanie od 2002 roku. Prowadzącym kółko strzeleckie jest nauczyciel mgr Wojciech Byłak . Corocznie szkoli się od 25 do 30 uczniów, którzy doskonalą się w strzelectwie sportowym. Zazwyczaj w czerwcu odbywają się międzyszkolne zawody strzeleckie pomiędzy reprezentacjami szkół średnich, w większości których zwycięstwo należało do naszej reprezentacji. Nawiązaliśmy kontakt z Panią Alicją Ziają zdobywczynią drużynowego zwycięstwa reprezentacji Polski w mistrzostwach świata w Monachium w 2010 roku – złoty medal dla naszej reprezentacji, mistrzynią Europy w 2013 roku i mistrzynią Polski w 2017 roku. Pani Alicja zorganizowała dla uczestników koła strzelanie z jej karabinka w czasie zajęć kółka 28 października 2019 roku.

Obecnie zajęcia kółka strzeleckiego odbywać się będą w nieco odmiennych zasadach ze względu na zagrożenie epidemią COVID-19, będzie obowiązek noszenia maseczek  dezynfekowania rąk i każdorazowo będzie dezynfekowana broń na stanowisku przed strzelaniem. Równocześnie prosimy o sukcesywne przybywanie na zajęcia koła od godziny 14.00 do godziny 17.00, tak aby nie było większych zgromadzeń ze względu na nasze bezpieczeństwo!       

ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA ZE STRZELNICY

  1. Na strzelnicy w czasie strzelania mogą przebywać tylko prowadzący i zawodnicy którzy są na stanowiskach. Jest to podstawowy nakaz bezpieczeństwa, gdyż zajęcia koła odbywają się tylko z broni palnej sportowej małokalibrowej, a strzelamy z amunicji kalibru 5,6 mm.
  2. Każde strzelanie poprzedzone jest szczegółowym instruktażem, jaki prowadzi prowadzący strzelanie.
  3. Każdy uczestnik strzelania w tym prowadzący, jeżeli zauważy, że sytuacja na strzelnicy zagraża bezpieczeństwu strzelających, ma obowiązek powiadomić wszystkich strzelców donośnym głosem podając komendę „STOP”, wówczas wszyscy przerywają strzelanie i odkładają broń na stanowisko.
  4. Prowadzący strzelanie ma obowiązek usunięcia danego zagrożenia i podaje kolejną komendę do ponownego strzelania „START”.
  5. Broń na strzelnicy jest zawsze skierowana w stronę tarcz i nigdy nikomu nie wolno celować w inne cele.
  6. Na strzelnicy nie rozmawiamy, nie korzystamy z komórek, żeby nie rozpraszać uwagi uczestników.
  7. Zawsze po zakończonym strzelaniu odkładamy broń na podpórkę, co jest sygnałem dla prowadzącego, że strzelec zakończył strzelanie.
  8. Zawsze przed rozpoczęciem strzelania prowadzący wpisuje nazwisko i imię strzelającego do książki strzelań, a ten podpisuje w niej udzielony instruktaż i wpłaconą składkę na amunicję.
  9. Prowadzący strzelanie przydziela stanowiska strzeleckie i broń każdemu strzelcowi.
Skip to content