Wycieczka Mikołajkowa do Krakowa

8 grudnia grupa 43 uczniów z klas 2ce, 2Ta oraz kilkorgiem naszych uczniów z Ukrainy spędziła ciekawy dzień w królewskim mieście Krakowie. Miasto przywitało młodzież zaskakującą instalacją świąteczną w formie dwóch pięknie oświetlonych żyraf – jak się okazało, motywy świąteczne w Krakowie to nie renifery czy bałwanki, ale zwierzęta z wawelskich arrasów.

Uczniowie w asyście przewodniczki zwiedzili wzgórze wawelskie: dziedzińce zamku Królewskiego, Katedrę Wawelską z Dzwonem Zygmunta oraz kryptami królów. Poznali m. in. historię królewskich regaliów oraz skąd Jan Matejko czerpał wiedzę do realistycznego przedstawienia władców w swoim Poczcie. Następnie grupa udała się ulicą Kanoniczą i Grodzką w kierunku Rynku Głównego, poznała historię domu Długosza, budynku hotelu Copernicus, Placu Św. Marii Magdaleny, kościoła Św. Marii Magdaleny oraz Andrzeja, czy Domu pod Lwem. W pamięci pozostanie barwny życiorys mistrza Wita Stwosza czy też historia o tym, jak suszenie orzechów włoskich na strychu kamienicy okazało się mieć fatalne skutki dla miasta.

Na krakowskim rynku młodzież miała okazję zajrzeć do świątecznych stoisk jarmarku bożonarodzeniowego, nasycić wzrok wielobarwnymi ozdobami, piernikami, rękodziełem, i skosztować jarmarcznych przysmaków.

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w oddziale Muzeum Narodowego w Sukiennicach. Galeria po stosunkowo niedawnym gruntownym remoncie konserwatorskim działa obecnie w układzie czterech sal: Sala Bacciarellego: Oświecenie – ukazująca sztukę drugiej połowy XVIII i początku XIX stulecia, Sala Michałowskiego: Romantyzm. W stronę sztuki narodowej – której problematyka skupia się na wątkach narodowych w sztuce, Sala Siemiradzkiego: Wokół akademii – prezentująca zagadnienia istotne dla nauczania akademickiego w drugiej połowie XIX wieku, oraz Sala Chełmońskiego: Realizm, polski impresjonizm, początki symbolizmu – gromadząca dzieła, które zapowiadają sztukę Młodej Polski, eksponowane w Gmachu Głównym muzeum. Młodzież przyjrzała się cennym dziełom w galerii pod opieką przewodników, m.in. monumentalnym pracom Jana Matejki czy słynnemu obrazowi Szał uniesień Podkowińskiego, odnosząc się często do materiału omawianego właśnie na lekcjach języka polskiego (XIX wiek).

Po całodziennym krakowskim doświadczeniu uczniowie wrócili bezpiecznie ok. godziny 19.30 do Lublińca. Opiekunowie wycieczki: p. Emilia Sukiennik, p. Anna Mateja, p. Alicja Szafraniec-Bok.

Emilia Sukiennik

Skip to content