Eliminacje do VIII Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich

W dniach 20 i 21 marca odbyły się eliminacje online do VIII Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich. Nasza szkoła wystawiła dwa teamy. Team I w skład którego weszli: Aleksandra Just (3c), Michał Gruszka(2b1), Wojciech Kucharski (2b1) i Bartek Rudolf(2b1) oraz team II (początkujących debatantów) w składzie: Antoni Kanclerz (1c), Szymon Duliński (1c), Szymon Wachowski (1c) i Aleksander Najgebauer (3a).

Team I zakwalifikował się do Finałów VIII Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich, które odbędą się w kwietniu, również online. Nasi finaliści debatowali między innymi z XIV LO im. Staszica w Warszawie, V LO im. Poniatowskiego w Warszawie, ZS nr 4 w Wejherowie oraz z LO im. Jagiełły w Płocku. Przykładowe tezy, z którymi zmagali się debatanci: ,,Pełnienie przez USA roli globalnego policjanta przyniosło więcej szkód niż korzyści’’, ,,Polska powinna włączyć e-sport w system finansowania na wzór dyscyplin tradycyjnych’’, ,,Zasada jednomyślności, dająca możliwość stosowania weta, powinna zostać zlikwidowana z unijnego mechanizmu decyzyjnego’’, czy też ,,Osoby najlepiej zarabiające w czasach kryzysu są moralnie zobligowane do płacenia wyższych podatków’’.

Team II (początkujących uczniów w debatach) bardzo dzielnie uczestniczył w eliminacjach, niestety nie dostał się do grupy finałowej. Team II wygrał między innymi z II LO w Poznaniu dyskutując na temat: ,,Do końca edukacji na poziomie średnim, powinno się zrezygnować z ocen w szkołach’’. Bardzo emocjonująca była także debata prowadzona z VIII LO w Gdańsku: ,,Lepszy byłby świat, w którym państwa zaczną stosować ideę degrowth’’.

Wszyscy wymienieni wcześniej uczniowie poświęcili bardzo dużo czasu na przygotowanie merytoryczne oraz pisanie mów na propozycję i opozycję niezbędnych do wszystkich tez. Każda z drużyn musiała napisać teksty aż do 16 wystąpień. Opiekunem szkolnego Koła Debat Oksfordzkich jest Damian Włodarczyk.

Gratulujemy i życzymy sukcesów.