Pierwszy dzień astronomicznej zimy

Dzisiaj – 21 grudnia o godz. 16.59 (!) rozpocznie się się w Polsce astronomiczna zima. Wtedy Słońce wyjdzie ze gwiazdozbioru Strzelca i przejdzie przez punkt Koziorożca. Zima to okres najkrótszych dni i dłuuuugich nocy, ale już od dzisiaj czas dnia zacznie wzrastać. Mało kto wie, że Dzień Bożego Narodzenia przypadający na 25 grudnia nie jest przypadkowy – to właśnie w tych dniach „przybywa światłości”. A z Księgi Izajasza wiemy, że: „Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką; nad mieszkańcami kraju mroków światło zabłysło” (Iz. 9.1).

Kalendarzowa zima umownie rozpoczyna się – jak co roku – 22 grudnia. Okres zimowy potrwa do 20 marca do godz. 16.33, kiedy to Słońce przejdzie przez punkt Barana (punkt równonocy wiosennej) i zacznie się astronomiczna wiosna. Łącznie więc zima zagości u nas przez 88 dni 23 godziny i 34 minuty.

W wieczór wigilijny będziemy wypatrywać pierwszej gwiazdki. Ale w tym roku po zachodzie Słońca najjaśniejszym obiektem na niebie widoczna będzie Wenus, a dodatkowo także Saturn i Jowisz – wszystkie trzy ustawione na niebie w jednej linii. Są to jasne planety i bez trudu można je dostrzec gołym okiem. Najjaśniejsza z nich jest Wenus, która jednak z każdym kolejnym dniem będzie zachodzić coraz szybciej, i mniej więcej od połowy stycznia zacznie być widoczna na porannym niebie przed wschodem Słońca jako „gwiazda poranna”. Z gwiazd najjaśniejszą będzie Arcturus i Vega.

Skip to content