Jubileusz 100-lecia Zespołu Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu

„Szkoła jest stróżem przeszłości, piastunem teraźniejszości, siewcą przyszłości”

/Henryk Sienkiewicz/

Już od wielu miesięcy „Mickiewicz” przygotowuje się do tego wielkiego święta, które zaplanowano na dzień 4 czerwca 2022 r. Przygotowania do jubileuszu od dawna ruszyły pełną parą, a plan obchodów z dnia na dzień staje się coraz bardziej atrakcyjny. Poza dyrekcją szkoły i całą społecznością szkolną nad całością przygotowań czuwa również zarząd Stowarzyszenia Absolwentów i Wychowawców Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza, Technikum i Liceum Ekonomicznego w Lublińcu, które jest współorganizatorem obchodów jubileuszowych. Do współpracy przy organizacji tego święta zaprosiliśmy również osoby znaczące dla naszej szkoły – mamy tu na myśli jej absolwentów, nauczycieli, dyrektorów, którzy wspierali i wspierają nas przez lata, często reprezentując wielopokoleniowe rodziny, uczęszczające do naszego „Mickiewicza”. Jak podczas każdego jubileuszu, tak i tym razem nie zabraknie połączenia tradycji z nowoczesnością, doświadczenia z młodością i oczywiście pięknych wspomnień. W gmachu mickiewiczowskiej „Alma Mater” odbędzie się bowiem spotkanie pokoleń, a więc osób związanych ze szkołą: jej dyrektorów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, absolwentów i oczywiście uczniów. Będzie to czas by spotkać się z kolegami z dawnych lat, zwiedzić szkołę, zasiąść jeszcze raz w „swojej” ławce – wiele rzeczy z pewnością się zmieniło, jest inaczej, nowocześniej, jednak przekonani jesteśmy, że duch wspomnień nadal pozostał w salach lekcyjnych, w szkolnej auli, sali gimnastycznej … . Przemierzając szkolne korytarze zapewne każdy przywoła swoje osobiste wspomnienia, odnajdując pracownię języka polskiego, historii, fizyki, czy też matematyki. Jubileusz 100-lecia to wyjątkowa chwila nie tylko dla uczniów, ale również dla nauczycieli. Pokolenia młodzieży, które ukończyły naszą szkołę, to także nasze wspomnienia, z wielką przyjemnością zobaczymy się ze Wszystkimi podczas zjazdu absolwentów – chcielibyśmy, by to spotkanie było miłe, radosne i by nabrało rodzinnego charakteru.

Jubileusz 100-lecia Zespołu Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza to podniosła chwila. Historię szkoły tworzą przede wszystkim ludzie związani z jej przeszłością, teraźniejszością, a także przyszłością. Przygotowania do obchodów, to czas wzmożonych poszukiwań historycznych, które często prowadzą do ciekawych informacji. Śledząc biografie osób związanych ze szkołą ciągle odkrywamy nowe zaskakujące fakty z jej historii i funkcjonowania. To cała społeczność, której losy splatały się z Zespołem Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza zapisała karty historii naszej „Jubilatki”. Jak podkreślają osoby zaangażowane w przygotowanie uroczystości, organizacja tego jubileuszu to wielkie wyzwanie, ale też ogromna przyjemność, a czas przygotowań stał się znakomitą okazją do przypomnienia nie tylko historii samej szkoły, ale także tych najważniejszych wydarzeń, które przez 100 lat jej towarzyszyły i które ukształtowały wiele pokoleń.

W przygotowanie obchodów jubileuszowych zaangażowana jest cała szkolna społeczność: uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły. Od początku roku szkolnego młodzież pod opieką swoich nauczycieli podejmuje różne działania. Uczniowie poznają historię szkoły, jej patrona, dowiadują się jaka była kiedyś, ale też marzą jaka mogłaby być w przyszłości. Przygotowując się do uroczystości wykazują się niesłychaną błyskotliwością i kreatywnością. Ujawniając swoje rozliczne talenty, stają się współautorami fantastycznych projektów, które rozpowszechniane w mediach społecznościowych, stają się swego rodzaju pamiętnikiem pozwalającym ocalić od zapomnienia to, co najbardziej ulotne – ludzką pamięć.

Przedstawienie historii szkoły, która funkcjonuje od 100 lat nie jest proste. Nie wystarczą tu kroniki, zestawienia, daty i liczby, najważniejsi są bowiem ludzie, którzy tworzyli i tworzą jej wizerunek oraz tradycje. Od początku swego istnienia nasza szkoła dobrze pełni swoją misję. To miejsce szczególne, w którym zdobywało wiedzę i uczyło się patriotyzmu wiele pokoleń mieszkańców Lublińca i okolic. Większość naszych wychowanków ukończyła wyższe uczelnie, objęła ważne stanowiska, podjęła pracę naukową. zdobyła atrakcyjne zawody. Wielu z nich wróciło w rodzinne strony, podejmując pracę zawodową na terenie miasta i powiatu.

Czas płynie szybko. Nasza placówka zmieniała się i ciągle się zmienia, lecz mimo tego, iż w tym roku skończy 100 lat, nadal jest „młoda” i pełna werwy. Stawiamy sobie wciąż nowe zdania i wyzwania, a szkoła rozwija się i jest coraz bardziej nowoczesna – chcielibyśmy jednak, by pozostała jak dotąd miejscem tradycji, profesjonalizmu i dążenia ku przyszłości; miejscem, w którym zdobywa się wiedzę, umiejętności oraz rozwija talenty potrzebne w dorosłym życiu; miejscem, gdzie każdy uczeń odnosi sukcesy na miarę indywidualnych możliwości.

W oczekiwanie na dzień obchodów jubileuszu 100-lecia „Mickiewicza” bardzo serdecznie zapraszamy na tę piękną uroczystość do gmachu szkoły, jak też na zjazd absolwentów, który odbędzie się w lublinieckim parku miejskim przy amfiteatrze. Niech to będzie „magiczny powrót do przeszłości”, wypełniony wzruszającymi chwilami, spotkaniami po latach i wspomnieniami, które na długo pozostaną w naszej pamięci. Do zobaczenia! Czekamy na Was!

A tymczasem przedstawiamy krótki rys historyczny naszej 100-latki, który opracował jej absolwent, a obecnie nauczyciel dr Sebastian Ziółek.

„Historia obecnego Zespołu Szkół nr 1 imienia Adama Mickiewicza w Lublińcu rozpoczęła się w 1922 roku. W mieście, które wróciło wtedy do Rzeczypospolitej, otwarto 8-klasową szkołę średnią. Używała ona nazwy Wyższa Szkoła Miasta Lublińca. W dniu 21 stycznia 1926 roku Rada Miasta Lublińca, na wniosek Kuratorium Oświaty w Katowicach, nadała szkole nazwę Gimnazjum Miejskie. Siedzibą szkoły był piętrowy budynek przy ulicy Sądowej. Pierwszym dyrektorem szkoły został Konrad Markiton (1890-1965), uczestnik powstań śląskich i działacz plebiscytowy. W 1924 roku, oprócz dyrektora, który uczył matematyki, fizyki i języka łacińskiego, w szkole było zatrudnionych siedmiu nauczycieli. Konrad Markiton pełnił funkcję dyrektora przez dwa lata. W 1924 roku wybrany został naczelnikiem gminy Łagiewniki koło Bytomia. W roku szkolnym 1924/1925 jego obowiązki przejmowało na krótko kilka osób: nauczyciel Józef Bernhard (1896-1942), Marian Bielawka – wcześniej dyrektor gimnazjum w Kolbuszowej, Wiktor Bazanowski (ur. 1878), który poprzednio był dyrektorem gimnazjów w Kowlu, Świeciu i Kobryniu oraz nauczyciel Klonowski. W dniu 25 października 1925 roku Rada Miasta Lublińca powołała na dyrektora szkoły doktora Józefa Areckiego (1884-1940), który pełnił tę funkcję do 1932 roku.

Przełomowym dla szkoły okazał się rok 1926. Wtedy to, podległa dotąd miastu Lubliniec szkoła, stała się szkołą państwową, zarządzaną przez władze autonomicznego województwa śląskiego. W dniu 1 listopada 1926 roku powołano do życia Gimnazjum Państwowe imienia Adama Mickiewicza, jednocześnie wstrzymując rekrutację dziewcząt (w 1930 roku do szkoły uczęszczało 6 uczennic, prawdopodobnie w pełni odpłatnie, oraz 279 chłopców). Dotychczasowy budynek szkoły, który mieścił 9 sal lekcyjnych, pokój nauczycielski oraz kancelarię dyrektora, okazał się zbyt mały wobec systematycznie rosnącej liczby uczniów. Aby temu zaradzić, utworzono komitet mający pozyskać fundusze od władz wojewódzkich na budowę nowej siedziby. Największe starania w tym zakresie czynili: ksiądz Jan Szymała, dyrektor Arecki, starosta lubliniecki dr Paweł Piechaczek i przewodniczący Rady Miasta Lublińca dr Emil Cyran. Władze województwa śląskiego uzyskały w 1928 roku w USA tak zwaną pożyczkę amerykańską, z której sfinansowano nowy gmach szkoły przy ulicy Sobieskiego. Budowa trwała w latach 1928-1929, a nowy budynek oddano uroczyście do użytku w dniu 6 grudnia 1929 roku.

W nowym gmachu, w którym znajdowało się aż 117 pomieszczeń, naukę rozpoczęli również Polacy mieszkający w niemieckiej części Górnego Śląska, nazywani „Opolanami”. W roku szkolnym 1930/1931 do szkoły uczęszczało 285 uczniów, w tym 120 „Opolan”. Dla tych ostatnich wybudowano hotel – bursę uczniowską, znajdującą się u zbiegu ulic Sobieskiego oraz Żwirki i Wigury. Nadano jej nazwę Pierwszej Śląskiej Bursy Gimnazjalnej im. ks. Konstantego Damrota. Mogło w niej zamieszkać 145 uczniów.

W 1932 roku dyrektorem szkoły został Adam Tyran (1882-1956), który swoją funkcję pełnił do 1939 roku. W wyniku przeprowadzonej w kraju w 1932 roku reformy edukacyjnej – tzw. jędrzejewiczowskiej do szkoły zaczęto przyjmować również dziewczęta. Nauka w gimnazjum po reformie trwała 4 lata, a następnie, od roku 1937, można było kontynuować ją w nowo powstałych dwuletnich liceach ogólnokształcących. Szkoły o profilu licealnym nie było jednak w Lublińcu. Aby uniknąć dojazdów do innych miast, rada rodzicielska w 1936 roku wystosowała petycję do władz województwa, aby te otwarły klasy licealne w lublinieckim gimnazjum. Prośba ta uzyskała akceptację i w 1937 roku utworzono Państwowe Gimnazjum i Liceum Koedukacyjne imienia Adama Mickiewicza. W latach 1930-1939 w gimnazjum i liceum maturę uzyskało co najmniej 127 uczniów.

Okrutny czas II wojny światowej przerwał działalność Mickiewiczowskiej Szkoły Średniej. Jej pracowników i uczniów mordowały i prześladowały zarówno reżimy hitlerowskich Niemiec jak i stalinowskiego ZSRR. Pamięć o tych czasach przypominają dwie tablice znajdujące się w szkole. Pierwsza „W hołdzie byłym nauczycielom i wychowankom Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Lublińcu poległym za wolność i niepodległość ojczyzny w latach 1939-1945” oraz druga, przywołująca pamięć zamordowanego w Katyniu profesora Józefa Filipowskiego (1898-1940), wykładowcy historii i podoficera rezerwy z 1939 roku. W Katyniu zamordowany został także drugi profesor Gimnazjum – Stanisław Adamczyk (1899-1940), który uczył przyrody i chemii.

Szkoła wznowiła swoją działalność w 1945 roku. W jej murach przeprowadzano różne formy kształcenia. Siedzibę miało tutaj gimnazjum, liceum, szkoła podstawowa, zawodowa, technikum i inne placówki. W 1965 roku powołano jednolite Liceum Ogólnokształcące imienia Adama Mickiewicza. Obecny Zespół Szkół nr 1 imienia Adama Mickiewicza utworzono w 2004 roku. Tworzą go obecnie I Liceum Ogólnokształcące oraz Technikum nr 1.

Powojenna i współczesna szkoła kontynuuje tradycje innowacyjności i nowoczesności, nawiązujące do okresu przedwojennego. Symbolami „Mickiewicza” stały się unikatowe w skali kraju obserwatorium astronomiczne, zmodernizowany stadion szkolny, strzelnica sportowa, a dziś są to również nowoczesna hala sportowa wraz z kompleksem boisk.

Bogata historia szkoły doczekała się wspaniałej serii wydawnicze w postaci „Lublinieckiego Pamiętnika Pedagogicznego”. Na łamach czterech dotychczasowych zeszytów przedstawiono dorobek wielu pokoleń nauczycieli, wychowawców i uczniów Mickiewiczowskiej Szkoły Średniej, który składa się na jej historię. Prześledzić ją można również na szkolnej stronie w specjalnym muzeum internetowym. W 2022 roku szkoła obchodzi jubileusz 100-lecia swojej działalności w Lublińcu.”

Skip to content