Projekt „The world of science” – zaproszenie do udziału

Streszczenie wykładu

TYTUŁ „Ewolucja gwiazd”
AUTOR: Andrzej Boczarowski

DYSCYPLINY: Astronomia, Astrofizyka, Prehistoria Wszechświata, Chemia, Fizyka, Geografia, Ewolucja materii, Filozofia nauk przyrodniczych,
CZAS TRWANIA: 90 minut+ 60 minut pytania i organizacja
ODBIORCA powyżej 12 roku życia – bez górnej granicy;

DATA 10 październik, godzina 10:00

Ewolucja gwiazd może się wydawać procesem bardzo skomplikowanym, ale ten spektakl popularno-naukowy pokazuje, że tak nie jest. To proces zmiany struktury gwiazd i ich właściwości w czasie. Zależy on od ich masy i składu chemicznego. Gwiazdy powstają z obłoków pyłu i gazu w przestrzeni międzygwiezdnej. Pod wpływem grawitacji obłoki te zapadają się i tworzą zagęszczenia zwane protogwiazdami. Protogwiazdy nagrzewają się i zaczynają świecić dzięki reakcjom termojądrowym w ich wnętrzu. W ten sposób powstają gwiazdy ciągu głównego, które termojądrowo spalają wodór w hel. Gwiazdy tego ciągu mogą świecić przez miliardy lat, aż do wyczerpania zapasów wodoru. Dalsza ewolucja zależy od ich masy. Gwiazdy o małej i średniej masie (do 8 mas Słońca) przechodzą w fazę czerwonych olbrzymów, w której spalają hel w węgiel i tlen. Następnie odrzucają swoje zewnętrzne warstwy tworząc mgławicę planetarną, a pozostawiają białego karła – gęste jądro gwiazdy. Gwiazdy o dużej masie (powyżej 8 mas Słońca) przechodzą w fazę czerwonych nadolbrzymów, w której spalają kolejne pierwiastki cięższe od helu. Ostatecznie dochodzą do żelaza, którego synteza nie dostarcza już energii. Wtedy następuje gwałtowne zapadnięcie jądra gwiazdy i wybuch supernowej, który rozrzuca większość swojej materii w przestrzeń kosmiczną. Z jądra gęstszych gwiazdy może pozostać gwiazda neutronowa, a nawet czarna dziura. Autor bardzo przystępnym językiem opowiada o tym dlaczego gwiazdy świecą.

Nota prasowa o autorze

Dr Andrzej Boczarowski na stałe związany jest z Uniwersytetem Śląskim oraz z JuraParkami w Polsce i w USA. Z zawodu jest paleontologiem, geologiem, kustoszem muzealnym, grafikiem i programistą. Łącząc te zainteresowania, zajmuje się rekonstrukcjami kopalnych organizmów i ich środowisk naturalnych na potrzeby wydawnictw, filmu, telewizji, muzeów i parków tematycznych (m.in. projektant i współtwórca wielu parków tematycznych oraz muzeów dotyczących prehistorii w Polsce i w innych krajach). Jako nauczyciel z powołania efekty swoich prac chętnie przedstawia w formie pokazów multimedialnych. Na jego wykładach słuchacze mogą zetknąć się z najnowszymi danymi dotyczącymi ewolucji materii od powstania Wszechświata do pojawienia się człowieka.

Serdecznie pozdrawiają Liderzy Projektu The World of Science

Maks Zyśko oraz Piotr Kierach

Skip to content