Europejski Dzień Języków 2023

26  września to Europejski Dzień Języków, święto, którego celem jest promowanie nauki języków w Europie. EDJ został ustanowiony z inicjatywy Rady Europy w 2001 roku w Strasburgu i od tamtej pory obchodzony jest corocznie.

W naszej szkole z tej okazji grupa uczniów nagrała krótki filmik, w którym zarówno uczniowie jak i nauczyciele opowiadają o swoich umiejętnościach językowych, ulubionych zwrotach w języku obcym, czy powodach, dla których warto uczyć się języków.

Ponadto, przy wejściu głównym do szkoły uczniowie mogli otrzymać okolicznościowe naklejki z hasłem „Porozmawiaj ze mną” w kilkunastu językach, otrzymać pamiątkowe gadżety i słodycze. W ramach lekcji języków obcych można też było rozszerzyć znajomość języków w alternatywny sposób,  korzystając z przygotowanych na ten dzień kodów QR odsyłających do quizów językowych, kulturowych i ciekawostek językowych. Uczniowie mogli m.in.  sprawdzić swoją wiedzę ogólną o językach, spróbować rozpoznać języki na podstawie nagrań dźwiękowych lub zapisu, sprawdzić znajomość cyrylicy i alfabetu greckiego, a nawet nauczyć się nazw krajów europejskich w języku migowym!

W ramach tegorocznych obchodów ogłoszony został także konkurs graficzny, a jego laureatką została Jagoda Tereszko z klasy 1d – gratulujemy!

Nad całością szkolnego wydarzenia czuwała grupa uczennic i uczniów: Antonina Benecka (2b1), Zosia Grzesik (2b2), Maja Jakubowska (2b1),  Kinga Josek (2b1), Martyna Kochanek (2b1), Nadina Kompałka (2b1), Emil Kaczmarczyk (2Ta), Nikodem Król (2Ta), Agata Małek (2b2), Monika Pradella (2b1),  Piotr Sgonina (2Tb), Bartłomiej Smol (2Tb) i Zuzia Stężała (2b2),  pod opieką p. Anny Matei.

Wsparcia  imprezie udzielili: Wydział Spraw Europejskich i Organizacji Międzynarodowych Oświaty i Młodzieży MEN oraz lokalna drukarnia   Flexon,   którym serdecznie dziękujemy!

[A. Mateja]

Skip to content