„Folk na tak! Różnorodność kulturowa Śląska”

Pani mgr Aleksandra Szokalska i pani mgr Sandra Duda  oraz uczniowie kl. 1Tb  i  kl. 5Ta1 Zespołu Szkół
nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu spotkali się w  Lubitece, 27 września 2023 roku, aby odkryć fascynujący i wyjątkowy świat  stroju śląskiego.

Prelekcja „Strój śląski” odbyła się  w ramach projektu „Folk na tak! Różnorodność kulturowa Śląska”. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2023.

Co to znaczy strój śląski? Jak wygląda i czym się charakteryzuje? Na te i wszystkie pozostałe pytania młodzież  uzyskała odpowiedzi podczas spotkania z panią Małgorzatą Pietrzak, kulturoznawczynią
z Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach, specjalistą do spraw niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Młodzież miała także okazję przymierzyć strój śląski. Pani Małgorzata  pokazała także młodzieży jak dawniej przędło się nici z kłębka wełny.

Małgorzata Pietrzak jest pasjonatką stroju śląskiego, rzemiosła ludowego, historii życia codziennego. Przędzie, szyje, haftuje i maluje tradycyjne elementy śląskiego ubioru. Prowadzi warsztaty, pogadanki
i konsultacje. Autorka projektu edukacyjnego „Purpurka na Polkę. Instrukcja obsługi”, artykułu monograficznego nt. zabytkowych kołowrotków przędzalniczych (2020) i zbioru opowiadań dla dzieci pt. „Ciotka Nyszka i spółka” (2022) oraz współautorka materiałów edukacyjnych dotyczących stroju śląskiego w projekcie „EtnoBryk”.

                                                                                                                                                                                                                                                        mgr Aleksandra Szokalska

Skip to content