Uczniowie Technikum nr 1 w Lublińcu w Chorwacji!

Uczniowie Technikum nr 1 z Zespołu Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu kolejny raz uczestniczą w mobilności zawodowej w ramach projektu Erasmus+.

Szkoła w tym roku współpracuje z firmą EU MOBILITY CROATIA, a mobilność edukacyjna uczniów odbywa się w ramach projektu unijnego Erasmus+ 2023-1-PL01-KA121-VET-000123604, który jest częścią otrzymanej przez nas akredytacji na lata 2021-2027, dotyczącej mobilności osób uczących się i kadry w ramach kształcenia i szkolenia zawodowego. Koordynatorem projektu jest Pani Emilia Sukiennik. Asystentkami są Panie: Sabina Thomas-Watoła oraz Kinga Drapacz.

Akredytacja zapewnia naszej szkole regularne otrzymywanie środków finansowych dla sektora VET na lata 2021-2027. Jeśli zatem jesteś lub planujesz zostać uczniem naszego Technikum nr 1 w Lublińcu, zachęcamy do wzięcia udziału w rekrutacji w kolejnych latach. Tym bardziej, że nasze Technikum to jedyna szkoła w powiecie i jedna z kilku w województwie, która otrzymała akredytację programu Erasmus+.

Do Chorwacji wyjechali następujący uczniowie klasy 4 Tab, uczący się w zawodzie technika informatyka: Kinga Kubiciel, Kamil Apostel, Remigiusz Blacha, Jakub Bloch, Łukasz Ciupek, Adrian Kuc, Dawid Mazur, Michał Pawołka, Szymon Rarata, Sławomir Sprot i Przemysław Tokarz.

Praktyka zawodowa informatyków odbywa się w firmie LAMA w Splicie od 4 do 29 marca 2024 roku. Podczas pierwszego i drugiego tygodnia uczniowie przebywają pod opieką Pani Aleksandry Szokalskiej i Pani Kingi Drapacz. Natomiast podczas trzeciego i czwartego tygodnia opiekę nad uczniami będą sprawować Pan Marek Sławik i Pan Damian Czaja.

Praktyki zawodowe to ważny etap procesu kształcenia uczniów, mający na celu pogłębienie nie tylko ogólnej wiedzy, lecz także praktycznych umiejętności wykorzystywanych w przyszłej pracy zawodowej. Nasi uczniowie przede wszystkim nabywają konkretnych umiejętności zawodowych w zawodzie technika informatyka. Doskonalą znajomość języka angielskiego ze szczególnym uwzględnieniem słownictwa zawodowego.

Zagraniczne praktyki zawodowe w firmie LAMA w Splicie są ważnym narzędziem służącym do zdobywania wiedzy praktycznej. Z kolei możliwość zweryfikowania nabytych w szkole umiejętności zapewnia uczniom odpowiednią motywację do dalszego kształcenia się. Praca w firmie LAMA to początek tworzenia zawodowego portfolio każdego uczestnika zagranicznych praktyk zawodowych. Wielu z nich będzie mogło w przyszłości wykorzystać to doświadczenie, pracując w swoim zawodzie.

Udział uczniów w praktykach zawodowych jest całkowicie bezpłatny. Podróż, ubezpieczenie, zakwaterowanie, wyżywienie, bilety miesięczne w Splicie, a nawet kieszonkowe dla uczestników finansuje ze środków unijnych program Erasmus+. W biurze EU Mobility Croatia odbyło się spotkanie organizacyjne z Panem Karolem Pilarkiem oraz opiekunką naszej grupy. Uczniowie zostali zapoznani z najważniejszymi informacjami związanymi z Chorwacją, w szczególności ze zwyczajami, obyczajami, kulturą oraz prawem, do którego każdy ma obowiązek się dostosować.

Podczas pierwszego tygodnia zrealizowano część programu kulturowego. Uczniowie podczas spaceru zwiedzili Split oraz udali się do pałacu Doklecjana. Następnie udali się na dwie plaże: Bacvice oraz Firule. Plaże są jedną z głównych atrakcji Splitu, ponieważ ma on długą linię brzegową. Są one idealne do pływania lub opalania się w miesiącach letnich. Wzdłuż plaż znajduje się również wiele barów, restauracji i hoteli, w których można zjeść smaczny posiłek, oglądając zachód słońca nad morzem. Miasto znane jest również jako ważny cel turystyczny ze względu na bogatą historię, kulturę i architekturę.

Nasi uczniowie i nauczycielki, poza realizacją programu praktyk, poznawaniem kultury, spacerami i wycieczkami oraz rozmowami z pracodawcą i współpracownikami, poświęcili czas na intensywną naukę języka chorwackiego, co pomoże im łatwiej nawiązywać kontakty w miejscu pracy, sklepie i podczas zamawiania posiłków.

Uczniowie Technikum nr 1 w Lublińcu spędzają czas na integracji zarówno wewnątrz naszej grupy, jaki z innymi uczestnikami podobnych projektów ze szkół w Gdyni, Sanoku oraz z Norwegii.

Wszyscy uczniowie zgodnie twierdzą, że zagraniczna praktyka zawodowa to okazja do poprawienia kompetencji zawodowych, poznania kultury i warunków pracy, a przede wszystkim okazja do doskonalenia języka angielskiego zawodowego.

mgr Aleksandra Szokalska

Skip to content