UROCZYSTE PODSUMOWANIE PROJEKTÓW ERASMUS+ ZA NAMI!

„Nie ma granic dla tego, co możemy osiągnąć, jeśli wiemy kim jesteśmy i co reprezentujemy” – tak brzmiało hasło przewodnie tegorocznego podsumowania Projektu Erasmus+ 2023-1-PL01-KA121-VET-000123604 w naszym Technikum, który z powodzeniem został zrealizowany w roku szkolnym 2023/2024.W ramach otrzymanej przez naszą szkołę Akredytacji na realizację projektów w sektorze VET: kształcenie i szkolenie zawodowe, 11 uczniów klasy 4Ta oraz 12 naszych nauczycieli przedmiotów zawodowych wzięło udział w mobilności edukacyjnej: praktykach zawodowych i stażach towarzyszących, tzw. job-shadowing.Uczniowie, pod czujnym okiem opiekunów (Aleksandra Szokalska, Kinga Drapacz, Damian Czaja oraz Marek Sławik) wybrali się do Splitu w Chorwacji i we współpracy z firmą EU MOBILTY CROATIA zrealizowali 140 godzinny cykl praktyk, któremu towarzyszył bogaty program kulturowy.Natomiast nauczyciele Technikum, we współpracy z ESPAMOB, udali się do Barcelony w Hiszpanii, by tam rozwijać swoje doświadczenia i umiejętności na skalę europejską, obserwując pracę hiszpańskich szkół i przedsiębiorstw.Nasze spotkanie, poprowadzone przez uczniów klasy 1Tb: Aleksandrę Gbur, Jagodę Szymkowiak, Agnieszkę Matusek, Krzysztofa Kowalskiego oraz uczestniczkę Projektu, Kingę Kubiciel ucieszyło się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów naszej szkoły, nauczycieli, rodziców uczestników projektu i zaproszonych gości.W swoim przemówieniu, Pan Dyrektor Adam Ożarowski podkreślił fakt, że udział w zagranicznych projektach to ogromna szansa rozwoju dla uczniów szkoły, a same projekty i otrzymana akredytacja wyróżniają naszą szkołę na tle lublinieckich szkół średnich i zwiększają atrakcyjność naszych uczniów jako pracowników na lublinieckim rynku pracy. W jego przemowie nie zabrakło podziękowań dla koordynatorki i pomysłodawczyni projektów, Pani Emilii Sukiennik i jej asystentki, Pani Sabiny Thomas-Watoły.Na spotkaniu głos zabrała również Pani Patrycja Pilarek, reprezentantka firmy EU Mobility, która zaakcentowała, że współpraca z naszą szkołą to czysta przyjemność, a nasi uczniowie godnie reprezentują swój kraj poza jego granicami. Wśród zaproszonych gości i w ramach upowszechniania rezultatów Projektu osobiście przybyli również rodzice uczestników Projektu, przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu Pan Bartosz Skubała, Pani Honorata Majczyna- przedstawicielka SP nr 4 oraz Pani Alicja Podgrodzka- właścicielka firmy Ling Talents oraz przedstawiciele klas naszego Technikum.W kolejnych częściach spotkania, Michał Pawołka oraz Remigiusz Blacha, uczestnicy Projektu, przedstawili obecnym stronę internetową, miejsce praktyk, jej zakładki oraz tworzony w formie pamiętnika Padlet. Tuż po nich, na scenie zagościli Adrian Kuc i Łukasz Ciupek, którzy opowiedzieli o różnicach kulturowych między Polską a Chorwacją, a także wspomnieli o wizycie w firmie ekologicznej. Prezentacje uczniów podsumowała w formie gry „Milionerzy”

uczestniczka Projektu, Kinga Kubiciel.

Następnie na scenę wkroczyli nauczyciele, najpierw Pani Katarzyna Franciszok, jedna z uczestniczek job shadowing’u w Barcelonie. W telegraficznym skrócie przedstawiła odwiedzone przez nauczycieli miejsca staży i osiągnięte podczas wyjazdu cele, związane z Projektem, a także odwiedzone miejsca, w ramach programu kulturowego.

Nieco później, Pani Żaneta Cierpioł i Pani Anna Mateja przybliżyły ekologiczną stronę Projektu, wspominając o ważnej w Hiszpanii segregacji odpadów, ogrodach wertykalnych, oszczędzaniu wody, a także o tym, że nawet podróż samolotem może być „zielona”.

Prezentacje nauczycieli zakończyły się quizem internetowym, związanym z powstałym na potrzeby projektu mini-słowniczkiem polsko-angielsko-hiszpańskim, który poprowadziła Pani Emilia Sukiennik. Uczestnicy gry otrzymali mini-gadżety związane z Projektem.

Punktem kulminacyjnym spotkania było wręczenie przez Pana Dyrektora, Panią Patrycję Pilarek oraz Panią Emilię Sukiennik wszystkim uczestnikom Projektu certyfikatów Europass-mobilność, oficjalnych dokumentów, które w prosty i zrozumiały sposób wskazują na zdobyte przez uczestników umiejętności i doświadczenia i są uznawane na europejskim rynku pracy.

Spotkanie uwieńczone zostało poczęstunkiem i wspólnymi dyskusjami na temat tego Projektu, jak i tych w przyszłości- bo na realizację Projektu w roku szkolnym 2024/2025 nasze Technikum otrzymało 66 805 zł!

Podczas spotkania czas umilał nam zespół muzyczny, w składzie Anna Dyla, Zofia Gansiniec, Katarzyna Gordzielik, Krzysztof Kuboś, Julia Kalbarczyk i Hania Latosi piosenkami: Riptide, Barcelona oraz Viva La Vida.

Obsługa techniczna: Sylwia Jastrzębska, Maciej Mnich, Kevin Hoffmann, Magda Baron, Natalia Pawełczyk, Roksana Lipińska.

Kółko fotograficzne: Jakub Puzoń, Liliana Małysa, Jakub Maliński, Oliwia Małecka.

Uczestnicy mobilności edukacyjnej: Kinga Kubiciel, Sławomir Sprot, Michał Pawołka, Remigiusz Blacha, Adrian Kuc, Łukasz Ciupek, Przemysław Tokarz, Szymon Rarata, Kamil Apostel, Jakub Bloch, Dawid Mazur.

Uczestnicy job-shadowing’u: Emilia Sukiennik, Sabina Thomas-Watoła, Kinga Drapacz, Katarzyna Franciszok, Marek Sławik, Katarzyna Bugno, Anna Mateja, Żaneta Cierpioł, Damian Czaja, Adam Strzelczyk, Małgorzata Radzioch, Przemysław Wróbel.

Zespół Projektowy: Emilia Sukiennik, Kinga Drapacz, Sabina Thomas-Watoła, Beata Janus, Agata Słoniewska, Beata Dombek, Sylwia Kansy, Sebastian Ziółek, Damian Czaja, Aleksandra Szokalska, Marek Sławik, Ewa Szałkowska, Sylwia Smela, Alicja Szafraniec-Bok, Dorota Niwergol, Katarzyna Franciszok, Katarzyna Bugno.

Współpraca z: Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu, Szkoła Kameleon.

Firmy: EU Mobility Croatia, ESPAMOB.

Emilia Sukiennik

Skip to content