Narodowe Czytanie nieprzerwanie się rozwija i przynosi wiele przyjemności wszystkim jego współtwórcom i uczestnikom od 2012 roku. Podczas tegorocznej, jedenastej edycji Narodowego Czytania, Pan Dyrektor mgr Adam Ożarowski, uczniowie i nauczyciele, Pani Agata Ślęzak, Pani Anna Klimowicz, Pani Sylwia Kansy, Pani Aleksandra Szokalska oraz emeryci Zespołu Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu spotkali się na tarasie Lubiteki, w sobotę 3 września 2022 roku, aby odkryć fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności Ballad i romansów Adama Mickiewicza.
Władze Powiatu i Miasta, Bibliotekarze oraz Nauczyciele wspólnie czytali Ballady i romanse Adama Mickiewicza.
Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poszyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.
Prezydent RP Andrzej Duda napisał w specjalnym liście, że „Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. Romantyczność, Świtezianka, Powrót taty, Pani Twardowskai inne niezapomniane utwory tego cyklu od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków. Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane. Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że Ballady i romanse są esencją polskiego romantyzmu. Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą. Powstało wówczas głośne hasło „za naszą i waszą wolność”, które wciąż jest uniwersalnym zawołaniem narodów walczących o niepodległość. Zwłaszcza dziś, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, wolnościowe idee romantyzmu znów są niezwykle aktualne. I to zarówno te, które zagrzewają do boju o suwerenność, wzmacniają odwagę i męstwo, jak i te, które przedkładają czucie i wiarę nad obojętność i które kształtują postawę solidarności z uciskanymi. Za naszą wschodnią granicą dzieje się to, czego sami niejeden raz doświadczaliśmy w historii. A kiedy Polski nie było na mapie Europy, to właśnie romantyzm uformował nasz patriotyzm, ocalił narodową tożsamość i duchowość, a także odkrył piękno naszej kultury ludowej”.
Podczas Narodowego Czytania 2022 polonistka mgr Aleksandra Szokalska czytała fragmenty Ballad i romansów Adama Mickiewicza.
Młodzież pod opieką mgr Aleksandry Szokalskiej i mgr Sylwii Kansy poznała wyjątkowe utwory, które pozwoliły każdej uczennicy i każdemu uczniowi włączyć się i współtworzyć ogólnopolską akcję, która popularyzuje czytelnictwo i niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości. Wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukazała fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaciła jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Szczególne podziękowania należą się następującym uczennicom i uczniom: Patrycji Balon, Julii Florek, Zuzannie Jakubowskiej, Marcie Klubie, Mirosławowi Szokalskiemu i Kindze Wilczek.
Do zobaczenia za rok na Narodowym Czytaniu
mgr Aleksandra Szokalska
Najnowsze komentarze