Uczniowie Technikum nr 1 w Lublińcu po raz pierwszy uczestniczą w mobilności zawodowej w ramach projektu Erasmus+ nr 2022-1-PL01-KA121-VET-000067965. Udział w projekcie możliwy jest dzięki otrzymanej przez naszą szkołę Akredytacji* na lata 2021-2027, dotyczącej mobilności osób uczących się i kadry w ramach kształcenia i szkolenia zawodowego.
Projekt daje możliwość odbycia miesięcznych praktyk dla 20 uczniów klas czwartych w zawodzie technik informatyk, technik logistyk i technik ekonomista i w tym roku jest realizowany we współpracy z EU MobilitySverige, firmą zajmującą się organizacją praktyk zagranicznych w Malmo, w Szwecji.
Praktyka odbywa się w firmach szwedzkich dla logistyków: ÖE Terminal Malmö, dla ekonomistów: EU MobilitySverige Malmö oraz dla informatyków: Smartphones &computersMalmö, Net2World Malmö, The Club Malmoe Malmö, Gustus Malmö, Ceramic and me Malmö Candy People Malmö oraz Billigteknik w Lund.
Przez pierwsze dwa tygodnie uczniowie przebywają pod opieką Pani Katarzyny Franciszok i Pani Małgorzaty Radzioch, a przez kolejne dwa- po opieką Pani Sabiny Thomas- Watoła i Pani Kingi Drapacz.
Nasi uczniowie 4 marca 2023r. rozpoczęli podróż do szwedzkiego Malmö. Wyruszyli rano z Lublińca do Gliwic, następnie pociągiem do Świnoujścia. Po przepysznej kolacji w Bistro u Babci Halinki wypłynęli promem do Ystad, a następnie do First Hotel Jörgen Kock w Malmö. Szwecja przywitała ich wiatrem oraz pięknym słońcem.
Po śniadaniu uczniowie wraz z nauczycielami pod opieką szwedzkiego mentora Eli zwiedzili cześć portową Malmö. Niedzielę spędzili na odpoczynku po długiej, ale ciekawej podróży.
Od poniedziałku przyszedł czas na właściwe przygotowanie się do odbycia zagranicznych praktyk, spotkania w firmach i realizacji praktyk. W biurze EU MobilitySverige odbyło się spotkanie organizacyjne z jedną z mentorek, a dodatkowo z opiekunką naszej grupy Josefine Olandersson. Uczniowie zastali zapoznani z najważniejszymi informacjami związanymi ze Szwecją, w szczególności zwyczajami, obyczajami, kulturą oraz prawem, do którego trzeba się dostosować.Dzień zakończył się nocnym spacerem po Starym Mieście Malmö wraz z grupą uczniów z Cypru oraz pod opieką mentorek Caroline i Eli.
Podczas pierwszego tygodnia zrealizowano już część programu kulturowego. Wspólnie z Josefine Olandersson uczniowie udali się do ogrodów Slottstgarden, gdzie poznali historię tego miejsca, ideę jego powstania oraz dlaczego dla Szwedów tak ważna jest ekologia oraz nowoczesne podejście do ogrodnictwa, o którym przepięknie opowiedziała pracownica ogrodu, prywatnie pasjonatka tego tematu.
Środa i czwartek to dla naszych uczniów i nauczycieli, poza realizacją programu praktyk, rozmowami z pracodawcami i współpracownikami, intensywny czas nauki języka szwedzkiego, który pomoże im łatwiej nawiązywać kontakty w miejscu pracy. Kurs nauki języka przeprowadziła Eli, najlepsza lektorka jaką uczniowie mogli sobie wymarzyć. Wprowadziła ich w świat szwedzkiej mowy a jej Kahoot quizy były świetne. TäcksemyketEli och hej då!!!
Każdy dzień to spore możliwości dla naszych erasmusowiczów. Dzięki karcie Skånetrafiken przemieszczanie się po Malmö jest bardzo szybkie, łatwe i bezpieczne. Pozostały czas młodzież spędza na integracji zarówno wewnątrz naszej grupy, jaki z innymi uczestnikami podobnych projektów ze szkół w Tychach, Bytomia, Sanoka oraz z cypryjskiej Nikozji. Trójka naszych uczniów udaje się na praktyki do oddalonego o 25 km Lund, do zakładu Billigteknik wraz ze swoją mentorką Anush Poghosyan, którą w czasie drogi pociągiem uczyli języka polskiego.
First Hotel Jörgen Kock dzięki sali wspólnej przy recepcji sprzyja nawiązywaniu kontaktów, integracji i dobrej zabawie.
Pomimo trudnego pierwszego tygodnia nasi uczniowie nie próżnują i po śniadaniu w sobotę rano wyruszyli zwiedzać duńską Kopenhagę. Podroż rozpoczęła się od przejazdu mostem Oresünd nad cieśniną Sund, który łączy dwa kraje, Szwecję z Danią. Przewodnikami tej wycieczki byli uśmiechnięci: Vincent i Felicia oraz mentorka Caroline Ulvros.
Zwiedzanie tego 2-milionowego miasta rozpoczęto od Ratusza Miejskiego, ulicy Strogeti Rynku wraz z fontanną, a następnie Zameku Christiansborg, Królewskiego Teatru Narodowego, DomuH. C. Anderssena, najsłynniejszego kanału wraz z kolorową zabudową, którą zna każdy, kto tylko pomyśli o Kopenhadze. Następnie zwiedzili Zamek Królewski Amalienborg oraz Plac KongensNytorv z pomnikiem Chrystiana V.
Do hotelu nasza grupa wróciła po 6 godzinach intensywnego zwiedzania stolicy Danii, a wspomnienia z tego wydarzenia zostały uwiecznione przepięknymi zdjęciami.
Ktoś mógłby pomyśleć, że niedziela dla uczniów odbywających praktyku zagraniczne to dzień relaksu i nic nie robienia… O co to, to nie!!! Kolejna niedziela w towarzystwie Eli, która tym razem zabrała ich do MalmöhusSlott – Zamku w Malmö oraz do Muzemu Techniki – TekniskaMuseet.
Zamek, można by pomyśleć o nudnych wystawach zbroi rycerskich, portretów Królów i wystaw mebli, tak i owszem, ale zamek oferuje również wystawę architektury pt. „Feel the City of Malmö”, akwarium wraz z przepięknie odtworzoną naturą, wystawie poświęconej ekologii i problemowi ocieplania się klimatu, modzie, sztuki w każdej postaci oraz wiele innych atrakcji.
Uwieńczeniem niedzieli dnia było zwiedzanie Muzeum Techniki, gdzie uczniowie mogli poeksperymentować w strefie „planet of ideas”, przyjrzeć się rozwojowi motoryzacji oraz innych pojazdów, zwiedzić podwodną łódź – Ubot3 oraz poznać historię żeglugi i jej rozwój w miastach portowych takich jak Malmö.
To był naprawdę bardzo ciekawy dzień, który uzupełnił bogaty program naszego pierwszego tygodnia o zagadnienia związane z historia i techniką.
Pełni energii po całym tygodniu wrażeń uczniowie wkraczają w kolejny etap praktyki, z której wyniosą dużo wiedzy i umiejętności.
Täcksemyket, vi ses!!!
Katarzyna Franciszok
Koordynator: Emilia Sukiennik
*Akredytacja zapewnia naszej szkole regularne otrzymywanie środków finansowych dla sektora VET na lata 2021-2027. Jeśli zatem jesteś lub planujesz zostać uczniem naszego Technikum, zachęcamy Cię do wzięcia udziału w rekrutacji w kolejnych latach.
Najnowsze komentarze