Zespół Cassiopeia w Międzynarodowym projekcie CanSat 2024

Zespół uczniów z Koła Astronomicznego zakwalifikował się do II etapu międzynarodowego konkursu CanSat 2024, realizowanego przez  Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) .  

CanSat to międzynarodowe wyzwanie Europejskiej Agencji Kosmicznej, podczas którego młodzież  konstruuje symulatory sond kosmicznych oraz przeprowadza za ich pomocą badania naukowe. Zadania w drużynach są podzielone na wiele obszarów, takich jak: konstruowanie, programowanie, raportowanie, zbieranie i analiza danych, działania promocyjne i edukacyjne. To bardzo interdyscyplinarny i holistyczny program, świetna szansa na integrację uczniów i budowanie kompetencji XXI wieku w tym pracy zespołowej i projektowej.

Naszą misją jest zapewnienie wszechstronnego zrozumienia zachowania warstwy ozonowej i skutków jej zubożenia lub nadmiaru dla środowiska. Gromadząc cenne dane pogodowe i klimatyczne, misja ta wnosi wkład w wiedzę naukową i zapewnia wgląd w konsekwencje działalności człowieka dla klimatu i jakości powietrza na Ziemi. Będzie służyć jako inicjatywa edukacyjna i badawcza, inspirująca i informująca przyszłe pokolenia o znaczeniu ochrony naszej planety. Innymi słowy, gdy nasz CanSat zostanie wystrzelony w powietrze, zacznie zbierać różne dane przez swoje czujniki. Następnie zejdzie na ziemię, korzystając z systemu odzyskiwania i prześle zebrane dane do naszej stacji naziemnej.

Dzięki zakwalifikowaniu się do kolejnego etapu otrzymaliśmy z Centrum Nauki Kopernik podstawowe podzespoły potrzebne do zbudowania satelity CanSat. Gotowa jest strona internetowa naszego projektu: Cassiopeia CanSat (mickiewicz.net.pl) Mamy również konto na Facebook-u i Tik-Tok-u, na których będzie można śledzić realizację poszczególnych zadań konkursu: Facebook: (20+) Facebook, Tik-Tok: CASSIOPEIA (@cassiopeia_2024) | TikTok. Obecnie uczestnicy przystępują do skonstruowania i zaprogramowania CanSata.

Skład naszej drużyny:

  • Adam Strzelczyk – opiekun
  • Paweł Dłubała – lider, programista, klasa 5ta1 ZS nr 1 im. A. Mickiewicza
  • Krzysztof Bajda – konstruktor, klasa 3a ZS nr 1 im. A. Mickiewicza
  • Dominik Kostecki – obliczenia i analiza prac, klasa 3a ZS nr 1 im. A. Mickiewicza
  • Rafał Malinowski – programista, webmaster, klasa 5ti ZSOT
  • Maja Goyk – writer, publikacja i rozpowszechnienie projektu, klasa 2a ZS nr 1 im. A. Mickiewicza.
Skip to content