Kolejne spotkanie językowego go klubu czytelniczego było wyprawą w baśniowe, fantastyczne klimaty mitologii. Tym razem były to nie tylko znane już z lekcji języka polskiego opowieści z mitologii greckiej i rzymskiej, ale historie wzięte z mitologii słowiańskiej. Pojawili się zatem bogowie ze słowiańskiego panteonu: Perun, Weles, Swaróg, Światowit; zaroiło się od stworów fantastycznych, rusałek, strzyg, wiłów, zjaw o zaskakujących imionach i atrybutach: Południca, Baba Grochowa , Baba Wodna, Bannik, Licho.
Okazało się, że motywy mitologiczne są chętnie widziane w literaturze współczesnej, przykładem Harry Potter czy Wiedźmin, natomiast rzadko sięgamy do źródła tych odniesień, czyli klasycznej mitologii.
W czasie spotkania zastanowiliśmy się nad różnicą między legendą a mitem, czy też możliwością powiązania obu form w utworze literackim. Przedstawiona została „Baśń o wężowym sercu albo Wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Z kolei egzotycznie, dla słowiańskich uszu uczestników spotkania, wybrzmiał mit z kultury chińskiej.
Na koniec przedstawiona została rekomendacja: powieści kryminalne Katarzyny Puzyńskiej, w których silnie wybrzmiewają motywy mitologii słowiańskiej (także w samych tytułach).
Utwory dyskutowane/wspomniane w czasie spotkania:
Mitologia Słowiańska, Jakub Bobrowski, Mateusz Wrona,
Mitologi Greków i Rzymian, Jan Parandowski
Leda and the Swan, W.B. Yeats,
Harry Potter, J.K. Rowling,
Baśń o wężowym sercu albo Wtóre słowo o Jakóbie Szeli, Radek Rak,
Bestiariusz Słowiański, Witold Vargas, Paweł Zych [z pięknymi ilustracjami]
Mitologia Chińska , Mieczyslaw J. Kunstler,
Katarzyna Puzyńska : Utopce, Rodzanice, Chąśba.
W spotkaniu brali udział:
Ania Bartosik (3c), Natalia Kulińska (3c), Julia Mercik (3c), Kacper Pach (3c), Lena Kawalec (1b2), Blanka Schabowska (1b2) i Tomek Koza (ZSOiT).
A całość prowadziły: p. Ania Mateja i p. Emilia Sukiennik.
Spotkanie jak zwykle przebiegło w miłej atmosferze, już cieszymy się na kolejną zaczytaną środę – 20 grudnia. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Anna Mateja
Najnowsze komentarze