Z ogromnym żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu Profesora Jana Pluty – wieloletniego nauczyciela języka polskiego w naszej szkole.
Profesor Jan Pluta urodził się 20 czerwca 1935 r. w Antoninowie w województwie łódzkim. Był absolwentem Wydziału Filozoficzno-Historycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie, magistrem filologii polskiej, a swe kompetencje zawodowe podnosił na studiach podyplomowych, między innymi kończąc Studium Wiedzy o Teatrze przy Starym Teatrze w Krakowie. Od 1960 roku mieszkał w Lublińcu, a swą karierę pedagogiczną kontynuował kolejno w Szkole Podstawowej w Koszęcinie i Zespole Szkół Zawodowych w Lublińcu, by w roku 1972 rozpocząć pracę w Zespole Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza, gdzie przez 21 lat z pasją i zaangażowaniem wprowadzał młodzież w świat literatury i języka ojczystego. Był organizatorem wielu imprez, opiekunem koła teatrologicznego i zespołu dramatycznego. To on przyczynił się do reaktywacji Dni Mickiewiczowskich, które są wieloletnią tradycją „Mickiewiczowskiej Szkoły Średniej” w Lublińcu. Cieszył się szacunkiem i uznaniem nie tylko dyrekcji szkoły, ale także koleżanek i kolegów oraz uczniów i ich rodziców. W uznaniu za swój dorobek zawodowy otrzymał Nagrodę Kuratora i nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania, ale też wyrazy wdzięczności od swych wychowanków i ich pamięć o wspólnych lekcjach i wyjazdach. Szczególną pasją Pana Profesora był teatr. Z pewnością wiele roczników absolwentów „Mickiewicza” z rozrzewnieniem wspomina wyjazdy organizowane przez Pana Jana Plutę do teatrów w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Katowicach. Dzięki niemu młodzi ludzie często po raz pierwszy w życiu mieli możliwość zobaczyć słynne sztuki i wielkie kreacje aktorskie, np. niezwykłe „Dziady” w reżyserii Konrada Swinarskiego w Starym Teatrze w Krakowie czy Wrocławski Teatr Pantomimy Henryka Tomaszewskiego W wielu z nich zaszczepił miłość do teatru już na zawsze. Wspominając lata spędzone w naszej szkole, mówią właśnie o tych wyjazdach i niekończących się dyskusjach na temat obejrzanych sztuk. Pan Profesor Jan Pluta był także społecznikiem zaangażowanym w życie swego miasta, szczególnie po transformacji ustrojowej, gdy na początku lat dziewięćdziesiątych współtworzył pierwszy niezależny samorząd lokalny. Współpracował też z Towarzystwem Miłośników Języka Polskiego i Towarzystwem Wiedzy Powszechnej, współpracował publikacje nt. historii naszej szkoły. Był wciąż gotowy na nowe wyzwania. Odszedł charyzmatyczny nauczyciel i otwarty na innych człowiek.
Pogrzeb Pana Jana Pluty odbędzie się w poniedziałek 4 marca, i godzinie 13.00, w Kaplicy Cmentarza Komunalnego.
Będziemy o Tobie pamiętać, Profesorze! W imieniu całej społeczności szkolnej wyrazy współczucia składamy córkom Pana Profesora – Ewie i Alinie.
Najnowsze komentarze