Trwa najlepszy sezon na obserwacje najbardziej obiecującej komety tego roku. Została odkryta w zeszłym roku i jest znana jako kometa Tsuchinshan-ATLAS od dwóch obserwatoriów, które pierwsze ją zauważyły: chińskie Obserwatorium Astronomiczne Zijinshan (Tsuchinshan) na Purpurowej Górze i obserwatorium ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) w RPA.
Obecnie kometa znajduje się w konstelacji Lwa, ostatnio odnotowana jasność to 2,4 mag, co oznacza, że jest dostrzegalna nieuzbrojonym okiem. 27 września minęła już peryhelium swojej orbity, a najbliżej Ziemi znalazła się 13 października, była w odległości około 0,47 AU (AU – jednostka odległości równa średniej odległości Ziemi od Słońca – ok. 150 mln km). Najlepszy moment na obserwacje to wieczór tuż po zachodzie Słońca, między godziną 19.00 a 20.00. Kometa jest wtedy widoczna na zachodzie tuż ponad horyzontem, na wysokości najjaśniejszej gwiazdy tego obszaru – Arcturusa. Z każdym dniem kometa będzie widoczna coraz wyżej, ale jednocześnie jej jasność będzie maleć, ponieważ kometa „ucieka” od Ziemi.
Aktualną lokalizację komety można obserwować na żywo pod adresem:
Online Star Maps: Comet C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) | TheSkyLive
Nasze Koło Astronomiczne Cassiopeia przez cały tydzień poluje na kometę. Obserwacjom sprzyja wspaniała pogoda, ale niestety widoczność znacznie pogarsza Księżyc – w czwartek przypadła jego pełnia, w październiku nazywana Księżycem Myśliwych. W środę obserwowaliśmy wspólnie kometę na Górce Lipskiej. Udało nam się uchwycić kometę Tsuchinshan-ATLAS na prawo od McDonalda, ponad kościołem w Lisowicach. Poniżej prezentujemy nasze fotografie.
Adam Strzelczyk
Najnowsze komentarze