NARODOWE CZYTANIE 2021

Narodowe Czytanie nieprzerwanie się rozwija i przynosi wiele przyjemności wszystkim jego współtwórcom i uczestnikom. Podczas tegorocznej, dziesiątej edycji Narodowego Czytania, Pan Dyrektor mgr Adam Ożarowski, uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu spotkali się na tarasie Lubiteki, w sobotę 4 września 2021 roku, aby odkryć uniwersalne przesłanie moralne Moralności pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.

Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna.

Prezydent RP Andrzej Duda napisał w specjalnym liście: „Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej to wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji”.

Podczas Narodowego Czytania 2021 polonistka mgr Aleksandra Szokalska czytała fragmenty „Moralności pani Dulskiej”, wcielając się w rolę Juliasiewiczowej z Dulskich (radczyni, krewna Dulskiej). Uczennica klasy 3Tbd1 Patrycja Balon czytała fragmenty „Moralności pani Dulskiej” wcielając się w rolę Meli Dulskiej (córka Anieli Dulskiej).

Młodzież pod opieką mgr Aleksandry Szokalskiej poznała wyjątkowy utwór piętnujący obłudę i zakłamanie, który pozwolił każdej uczennicy i każdemu uczniowi włączyć się i współtworzyć ogólnopolską akcję popularyzującą czytelnictwo, który niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości. Szczególne podziękowania należą się następującym uczennicom i uczniom: Patrycji Balon, Julii Florek, Małgorzacie Kołacz, Marcie Klubie i Kindze Wilczek. Do zobaczenia za rok na Narodowym Czytaniu.

mgr Aleksandra Szokalska

Skip to content